• Реєстрація
П'ятниця, 23 червня 2017, 13:27

В рамках дотримання вимог чинного законодавства

З 1 січня 2018 року законодавчо буде заборонено захоронення на сміттєзвалищах несортованих відходів, адже в  Україні – майже 7 тисяч законних і близько 35 тисяч незаконних сміттєзвалищ. Відходами завалено вже 7% території нашої держави, це завбільшки з Данію. Ситуація щороку погіршується. Сміття б зменшувалося, якби почали будувати заводи: сміттєспалювальні та сміттєпереробні.

Зокрема на території Чернівецької області утворюються приблизно 170 тис. тон побутових відходів. Станом на 22 червня 2017 року в реєстрі місць видалення відходів області зареєстровано 155 місць видалення відходів. В районах області відходи розміщуються  на 268 сміттєзвалищах. Площа земельних ділянок зайнятих сміттєзвалищами складає біля 360 гектарів. Більшість місць видалення відходів за кількістю не перевищили максимальних обсягів накопичення, але є такі, що вичерпали свої можливості.

Аналіз стану поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) в області показує наступне:

- на сьогоднішній день полігони та сміттєзвалища ТВП області не відповідають вимогам чинного законодавства Державних будівельних норм В.2.4.-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування»;

- відповідно до законодавства України органи місцевого самоврядування і об’єднані територіальні громади повинні звернути увагу на проблему поводження з відходами,  розробити та затвердити місцеві та регіональні програми.

Пункт  «і» статті 32 Закону України «Про відходи» забороняє захоронення не перероблених (необроблених) побутових відходів. Тому, органи місцевого самоврядування відповідно до статті 21 32 Закону України «Про відходи» зобов’язані забезпечити організацію роздільного збирання відходів на підпорядкованій їм території. А це означає, що відходи, які підлягають вторинній переробці (скло, полімери, папір та інші), повинні збиратися окремо та передаватися на утилізацію.

Потрапляючи на сміттєзвалище, відходи забруднюють навколишнє середовище – грунт, повітря, воду, – залишаючись там від декількох до сотень років тому, що в природних умовах вони не можуть швидко трансформуватись бактеріями та під дією інших природних чинників, наприклад папір переробляється за 2-3 роки; консервна банка – 120-150 років; звичайний поліетиленовий пакет – 200 років; пластикова пляшка – 500 років; скло – більше 1000 років. В першу чергу, довкілля забруднюється фільтратом – це отруйна рідина, яка проходить через усе тіло звалища і несе із собою у підземні води забруднюючі речовини. Окрім того, у фільтраті довгий час залишаються бактерії, які спричиняють захворювання практично в усіх живих організмів. Фільтрат може потрапляти, як до поверхневих так і до грунтових вод і спричиняти їх забруднення.

Часто сміття просто спалюють. Під час горіння виділяються токсичні гази, утворюються небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють атмосферне повітря. Спалювання відходів у дворах розглядається нашим законавством як правопорушення, що передбачає штрафні санкції.

Головне правило,  яке потрібно запам’ятати: змішані відходи – це сміття; роздільно зібрані відходи – це ресурси, тобто такий матеріал, з якого можна виробити нові корисні речі.

Взявши за приклад досвід європейських країн необхідно облаштувати майданчики для встановлення контейнерів з роздільного збирання побутових відходів далі встановити контейнери різного призначення. Контейнери жовтого кольору - призначені для поліетиленової тари. Контейнери синього кольору - призначені для паперу та картону. Контейнери з зеленого кольору -  для скла та ін.

Важливим питанням впровадження системи роздільного збирання сміття є проведення роз’яснювальної роботи серед населення щодо негативного впливу твердими побутовими відходами  на довкілля, а також налагодження ринку збуту відсортованого сміття, що в свою чергу створить передумови додаткових надходжень до місцевих бюджетів.

Існуюча в Україні практика поводження з ТПВ не забезпечує захист населення і навколишнього природного середовища від шкідливого їх впливу. І це є загальнодержавною проблемою. Тому, органами місцевого самоврядування слід відповідальніше ставитися до виконання своїх, визначених законом України «Про відходи», «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про місцеве самоврядування».

Отже, впровадження системи роздільного збирання сміття дозволить зменшити кількість відходів, які підлягають захороненню, сприятиме розв'язанню екологічних і соціальних проблем, сприятиме ресурсозбереженню і підвищенню рентабельності підприємств сфери поводження з твердими побутовими відходами.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Начальник управління

Зразок запиту про виділення коштів з обласного фонду ОНПС

Відеогалерея


Календар новин

« травня 2018 »
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Лічильник гостей

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні2149
mod_vvisit_counterВчора4125
mod_vvisit_counterЦей тиждень2149
mod_vvisit_counterОстанній тиждень30916
mod_vvisit_counterЦього місяця96758
mod_vvisit_counterОстаній місяць95607
mod_vvisit_counterВсі дні4961623

Веб представництва