• Реєстрація
Четвер, 23 травня 2019, 15:13

Мінприроди розробило План дій щодо збереження лелеки чорного в Україні

Кожному добре відомий великий білий птах – лелека, що здавна живе серед людей i будує гнізда в населених пунктах на деревах і дахах хат. Але мало хто бачив його найближчого родича, що гніздиться у віддалених, глухих кутках старих заболочених лісів, які не зазнали втручання людини. Йдеться про чорного лелеку, який нині став рідкісним, зникаючим птахом, що занесений у Червону книгу.

Лелека чорний – дуже рідкісний птах, адже у світі налічується лише близько 20 тисяч гніздових пар. В Україні гніздяться більше тисячі пар, переважно у Східних Карпатах і прилеглих рівнинах у межах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, а також у межах Львівської, Волинської, Рівненської, Хмельницької, Житомирської, Київської, Чернігівської та Сумської. Окремі випадки гніздування виду відомі у Тернопільській, Вінницькій та Полтавській областях.

Найкраще середовище для чорного лелеки – ліс. Гнізда його можна побачити у старих лісових масивах або на деревах поруч із болотами, річками, озерами чи луками. Найбільше полюбляє листяні ліси, заплави.

Лелека веде потаємний спосіб життя й уникає шуму, він дуже чутливий до візитів на гніздову територію. Нерідкими є випадки, коли птахи залишають кладки внаслідок проведення поблизу лісогосподарських робіт (у гніздовий період). На жаль, погане знання біології цього птаха часто призводить до того, що під час рубання, навіть у позагніздовий сезон, у кращому випадку залишають тільки дерево з гніздом, а ліс довкола вирубують. Зрозуміло, що птах таке гніздо полишає. Досить часто під час рубок гніздо лелеки опиняється на краю вирубки. Це також переважно призводить до полишення гнізда птахами. Окрім лісогосподарських робіт, лелеку можуть злякати збирачі грибів, ягід та й просто відпочивальники, які проявляють надмірну цікавість до гнізда. Зменшення кількості чорних лелек може спричинити і нестача харчів. Осушувальні меліоративні роботи призвели до значного зменшення місць, придатних для живлення птахів.

Ще один фактор – це проблема нестачі дерев, на яких лелека може влаштовувати гнізда. Інтенсивні лісогосподарські роботи призвели до значного омолодження лісів. Гніздо лелеки – велика масивна конструкція, яку може витримати тільки потужне старе дерево.

Задля збереження та примноження цього рідкісного виду Міністерство екології та природних ресурсів України розбило План дій щодо збереження чорного лелеки в Україні (далі – План дій), який управління екології та природних ресурсів Чернівецької обласної державної адміністрації підтримує.

Відповідальними виконавцями Плану дій є обласні державні адміністрації та установи природно-заповідного фонду у Закарпатській, Вінницькій, Волинській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Чернівецькій та Чернігівській областях, Державний природознавчий музей НАН України, Державне агентство лісових ресурсів та Мінприроди України. Серед заходів зі збереження виду зазначені наступні:

- організація та проведення моніторингу;

- здійснення еколого-освітніх заходів;

- створення охоронних зон у місцях гніздування;

- створення мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду, природоохоронних територій міжнародного значення;

- облаштування штучних гніздівель;

- оптимізація лісокористування в місцях гніздування;

- заходи з оптимізації гідрологічного режиму в місцях гніздування;

- розведення в неволі, реабілітація та випуск у природу;

- співпраця та координація природоохоронних заходів.

З наказом можна ознайомитись за посиланням .

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Начальник управління

Зразок запиту про виділення коштів з обласного фонду ОНПС

Відеогалерея


Календар новин

« вересня 2020 »
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Лічильник гостей

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні2647
mod_vvisit_counterВчора9854
mod_vvisit_counterЦей тиждень12501
mod_vvisit_counterОстанній тиждень85143
mod_vvisit_counterЦього місяця368115
mod_vvisit_counterОстаній місяць282762
mod_vvisit_counterВсі дні10489399

Веб представництва