• Реєстрація
Сортировать по дате: Четвер, 20 серпня 2020

На сторінці Інтернету громадський активіст Ярослав Віклюк розмістив інформацію про забруднення метеоритного кратеру гноєм поблизу с.Кліводин. Це добре, коли широкі кола громадськості долучаються до справи збереження довкілля і інформують природоохоронні органи про виявлені ними негативні факти.

В порядку уточнення і інформації. Ця лійка виключно карстового походження і не є унікальною (тобто неповторно єдиною), бо знаходиться у Заставнівсько-Кіцманському карстовому регіоні, де таких лійок принаймні понад 600 штук. Метеорити до її генезису не мають жодного відношення. Ця лійка здавна відома населенню і спелеологам, має власну легенду, пов’язану з провалом церкви під час відвідання її закоханою парою. Її координати: широта 48.29.15.19, довгота 25.46.37.50. а не задекларовані 48.4878 та 25.7777. З цих причин залучати її до природно-заповідного фонду не має особливої рації.

З іншого боку, забруднення карстових лійок сміттям та гноєм загрожує якості підземних водоносних горизонтів, оскільки карстові процеси в цій зоні дуже активні. Чернівецькі спелеологи свого часу зробили багато для підтримання чистоти карстових водозборів. Так, ці вимоги увійшли до таких документів: Розпорядження голови Чернівецької облдержадміністрації «Про покращення екологічної ситуації в районах поширення карсту Чернівецької області» (1997р.), Рішення XIV сесії Чернівецької обласної ради XXIII скликання «Про проведення Року заповідних об’єктів Буковини» (2001р.), Рішення VII сесії Чернівецької обласної ради XXIV скликання № 26-7/03 «Про проведення Року екологічного порядку в карстових регіонах Буковини» (2003р.), Рішення XVIII сесії Чернівецької обласної ради IV скликання № 166-18/04 «Про впровадження спелеокарстового моніторингу в Чернівецькій області» (2004р.).

З цієї причини, розгляд фактів засмічення по даному випадку, виявлення і притягнення винних у скоєнні забруднення до відповідальності у межах повноважень Держекоінспекції та Держгеокадастру.

Для здійснення екологічного моніторингу у карстових районах згідно вищенаведених рішень Чернівецької облдержадміністрації та ради природоохоронним органам Буковини слід залучати громадськість у особі спелеологів.

Матеріал підготовлений за інформацією Голови Чернівецької обласної організації Українського товариства охорони природи Віталія Коржика.

Голова ЧОО УкрТОП                                                В.Коржик

Колектив управління екології та природних ресурсів щиро вітає голову Чернівецької обласної організації Українського товариства охорони природи, кандидата географічних наук Коржика Віталія Павловича з нагоди присвоєння йому Указом Президента України від 27 червня 2020 року №254/2020 почесного звання «Заслужений природоохоронець України» та бажає йому довгих років життя і творчих успіхів на науковій ниві!

Природа нашого краю прекрасна – високі дністровські кручі зачаровують своєю первозданною величчю, а широко розлитий Дністер нагадує море.

Під кінець літа національний природний парк «Хотинський» за сприяння Хотинської міської ради, організував хотинчанам подорож – екскурсію до екологічної стежки «Поливанів Яр», що знаходиться неподалік с. Комарів, на Кельменеччині. В поїздку вирушили 19 мешканців багатоповерхівок – молоді сім’ї  з дітьми.

Під час походу співробітники НПП «Хотинський» розповідали екскурсантам про тваринний та рослинний світ парку. Кінцевою зупинкою став рекреаційний об’єкт на березі затоки. Тут гості НПП змогли відпочити після подорожі екостежкою та насолодитись неповторною прогулянкою на катері водами водосховища. Втомлені, але щасливі із чудовими враженнями від подорожі вирушили додому.

НПП «Хотинський» і надалі буде організовувати для всіх охочих цікаві подорожі та активний відпочинок.

У Карпатах за рік в середньому трапляється до 10 нападів ведмедів на пасіки. Збитки від цього бджолярі оцінюють інколи в десятки тисяч гривень, адже крім вуликів вони втрачають бджіл і урожай меду. Не кожен господар може “пробачити” ведмедеві завдану шкоду. Відтак вбивство з “помсти” є другою причиною після браконьєрства, яка впливає на зменшення кількості ведмедя у Карпатах.

Вирішити цю ситуацію допомагає встановлення на пасіці електричної огорожі, що є поширеною світовою практикою. Струм, який проходить через неї лише відлякує ведмедів від вуликів і не завдає тварині шкоди. Ведмедеві доводиться повертатися у ліс і там шукати собі їжу.

Однак висока вартість електричних огорож робить їх недоступними для багатьох, кому вона необхідна. Саме тому WWF-Україна в рамках проєкту “Співжиття заради збереження” надає їх у користування безкоштовно. Отримати електроогорожу в користування можуть лише ті господарі, хто стикався з нападами ведмедя на свої пасіки або помічав його присутність поблизу.

“Протягом останніх 5 років WWF-Україна надав у користування карпатським бджолярам 10 комплектів електричних огорож для захисту їх пасік від ведмедів. З них три — протягом останнього року, — Богдан Вихор, керівник напряму “Рідкісні види”. — Але збиток від нападу ведмедя на пасіку має компенсовувати держава. Цей механізм вкрай необхідний для господарів, які втратили майно, що може коштувати, навіть, десятки тисяч гривень. Пасічництво може бути для них чи не єдиним джерелом доходу у горах. Необхідно це і для збереження ведмедя, який включений у Червону книгу України”.

Яскравим прикладом мирного співжиття з ведмедем на одній території є історія Михайла Томашевського. 15 років він вивозить свою пасіку високо у гори в урочище Никовата біля села Микуличин. За цей час він лише кілька разів зустрічав ведмедя у дикій природі і всі ці зустрічі відбувалися на відстані. Але два роки тому звір вдерся на його пасіку, розбив вулики і наробив шкоди на суму близько 35 тисяч гривень. З них 15 тисяч гривень — вартість лише бджіл.

Михайло Томашевський не шукав способу вбити ведмедя. Він вважає, що цей вид необхідно зберегти заради збереження цілісності Карпат. Натомість він скористався можливістю отримати і встановив на своїй пасіці електроогорожу. Згодом він помітив, що тварина ще намагалася залізти до бджіл і, мабуть, отримавши неприємний удар струмом, втекла. Сьогодні ведмідь хоч і може з’являтися поблизу його пасіки, але вже не наважується поласувати медом. Адже вулики під захистом і ведмідь пам'ятає цей неприємний досвід.

“Співіснування можливе. І без втрат для обох сторін, — Роман Черепанин, координатор проєкту “Співжиття заради збереження” WWF-Україна. — Електроогорожа показала свою ефективність не тільки на пасіці у Михайла Томашевського, але й на інших у Карпатах. Це вже їх особистий досвід співжиття з ведмедем, як і наш, що такі превентивні заходи працюють. Пасічники кажуть, що тепер ведмідь винюхуватиме ласощі у лісі, зокрема дикий мед, адже може відчути його запах на відстані у кілька кілометрів. Завдяки досвіду взаємодії з електроогорожею ведмідь не турбуватиме людей і не наразиться на небезпеку”.

Дізнавайтеся більше про те як працює електрична огорожа у публікації на сторінці Facebook WWF-Україна.

Сузанна Тимочко

Спеціаліст з комунікацій

Напряму “Рідкісні види”

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

тел.: +380 66 246-06-98

WWF-Україна

Всесвітній фонд природи WWF — одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що нараховує понад 5 мільйонів прихильників і має представництва у більш ніж 100 країнах світу. Наша місія — зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою. Цього можна досягти шляхом збереження біорізноманіття планети, раціонального використання природних ресурсів, зменшення забруднення та нераціонального споживання.

Понад 20 років WWF реалізує проекти в Україні. З 2019-го ми діємо як національне представництво WWF, яке об'єднує представників громадськості та науковців. Наша робота набуває різноманітних форм — проведення досліджень, просвітництво, консультування державних органів та лобіювання змін до законодавства, мобілізація фінансових ресурсів для впровадження програм з вивчення і збереження природи. Наша діяльність стосується, у першу чергу, таких тем, як ліси, прісна вода та рідкісні види.

Співжиття заради збереження (Coexistence for Conservation)

Проєкт реалізується в Українських Карпатах та на Поліссі з 2018 року за сприяння WWF-Польща і Євросоюзу. Його мета — вивчення та збереження рідкісних великих хижаків, таких як ведмідь та рись. Один з напрямків діяльності проєкту є зменшення конфліктів між людьми та рідкісними великими хижаками шляхом впровадження сталих практик співжиття (електричних огорож, пастуших порід собак тощо).

Стежте за діяльністю WWF-Україна:

Сайт wwf.ua/ Сторінки у соціальних мережах Facebook facebook.com/wwfukraine/ (WWF Україна) та Instagram instagram.com/wwf_ukraine/ (WWF_Ukraine).

Начальник управління

Зразок запиту про виділення коштів з обласного фонду ОНПС

Відеогалерея


Календар новин

« серпня 2020 »
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Лічильник гостей

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні2037
mod_vvisit_counterВчора8298
mod_vvisit_counterЦей тиждень39564
mod_vvisit_counterОстанній тиждень74928
mod_vvisit_counterЦього місяця17703
mod_vvisit_counterОстаній місяць97065
mod_vvisit_counterВсі дні10925687

Веб представництва