• Реєстрація

Довідка про стан атмосферного повітря у Чернівецькій області

Останнім часом в Україні фіксується збільшення викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря. Про це заявив Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

«Це відбувається через зменшення споживання природного газу та інтенсивніше використання, наприклад, вугілля чи мазуту для виробництва, обігріву приміщень й інших потреб. На жаль, це призводить до збільшення рівня забруднення атмосферного повітря», - пояснив Міністр екології та природних ресурсів.

При цьому він відзначив, що ситуацію можна поліпшити за рахунок ефективного використання екологічного податку,  більшу частину якого становлять кошти,  сплачені підприємствами-забруднювачами.

Основними завданнями, управління екології та природних ресурсів у сфері охорони атмосферного повітря є:

- видача дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для об’єктів, які належать до другої або третьої групи;

- визначення тривалості кожного етапу (заходу) та необхідність зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин (у разі перевищення нормативів екологічної безпеки);

- переоформлення, анулювання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснює видачу їх дублікатів;

- реєстр звітів про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин підприємств;

- визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі.

Видача дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для об’єктів, які належать до першої групи, входить до повноважень Мінприроди.

Слід зазначити, що документи дозвільного характеру (дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) видаються управлінням виключно через Центри надання адміністративних послуг. У 2017 році було видано 211 дозволів, зареєстровано звітів з інвентаризації забруднюючих речовин – 197, визначено величин фонових концентрацій забруднюючих речовин для суб’єктів господарювання – 25. Станом на 10.05.2018 з початку року було видано 127 дозволів, зареєстровано звітів з інвентаризації забруднюючих речовин – 93, визначено величин фонових концентрацій забруднюючих речовин для суб’єктів господарювання – 10.

Всі документи дозвільного характеру працівниками управління розглядалися в стислі строки та своєчасно передавалися на адресу ЦНАПу для подальшої їх видачі суб’єкту господарювання.

Разом з тим у 2004-2017 роках спостерігалося невиконання заходів щодо охорони повітряного басейну. Причина – зменшення обсягів виробництва, ліквідація та консервація джерел викидів, зупинка окремих виробництв, у зв’язку з чим викиди підприємств відповідають нормативним чи значно нижчі за них, а також відсутність необхідних коштів. При відповідності викидів нормативам ГДВ, що перевіряється за допомогою проведення інструментальних вимірів, а також піврічних та річних звітів валових викидів 2-ТП (повітря), заходи переносяться на пізніший термін.

Основним джерелом забруднення атмосферного повітря в Чернівецькій області є викиди від пересувних джерел (відпрацьовані гази автотранспорту), викиди яких в 2017 році складають 30,9 тис. тонн і сягають 89,6 % від загальної кількості викидів. Введення в експлуатацію об’їзної дороги для обласного центру дозволило покращити стан атмосферного повітря в м. Чернівці.

У березні 2018 року ЛСЗА Чернівецького ЦГМ проводила  спостереження  на трьох  стаціонарних постах: ПСЗ №1 (вул.Заводська,34), ПСЗ №3 (вул.Головна,265 А) та  ПСЗ №4 (вул. О.Гузар,1). За місяць було відібрано 1679 проб  атмосферного повітря, з яких 1664 проби на пил,  двоокис  сірки,  окис  вуглецю, двоокис  та  окис  азоту,  фенол,  фтористий та хлористий  водень і формальдегід проаналізовано в лабораторії ЦГМ  та три об’єднаних проби (по 5 проб з кожного поста) відіслано до ЦГО ім.Б.Срезневського для визначення вмісту важких металів.  Крім того сформовано для відправки 3 об’єднані  проби   для визначення вмісту  бенз(а)пірену, які до розпорядження ЦГОім.Б.Срезневського зберігаються в ЛСЗА.

За результатами виконаних лабораторією аналізів видно, що середньомісячні концентрації забруднюючих речовин, в основному вкладаються в межі концентрацій, які спостерігалися у березні на протязі останніх п’яти років (2014 – 2018рр.). На рівні попередніх років залишився вміст пилу, двоокису сірки, окису вуглецю, окису  азоту, формальдегіду, хлористого та фтористого водню.  При цьому у березні поточного року простежується зростання середньомісячної концентрації по двоокису азоту і майже в 2 рази знизився вміст фенолу в атмосферному повітрі.

Перевищення середньомісячними концентраціями середньодобових ГДК по місту спостерігалося  лише по двоокису азоту (1,3ГДК). Слід відмітити, що середньомісячна концентрація двоокису азоту на ПСЗ №3 (вул.Головна,265А) в 4 рази (2,5ГДК) вища ніж на ПСЗ №4 - 0,6 ГДК і в 3 рази вища ніж на ПСЗ №1- 0,9 ГДк

Слід зазначити те, що останніми роками все більше і більше підприємств для обігріву приміщень та на технологічні потреби встановлюють сучасні високопродуктивні та економічні нагрівальні прилади, що відповідно зменшує викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря.

Обсяги викидів від пересувних джерел, у тому числі від автомобільного транспорту, у звітному і попередньому роках в порівнянні з 2016 роком збільшились (показник викидів забруднюючих речовин від пересувних джерел обраховується за кількістю реалізованого ПММ).

За видами економічної діяльності найбільшим забруднювачем атмосферного повітря є переробна промисловість.

У структурі викинутих забруднюючих речовин області найбільшу частку займали речовини у вигляді суспендованих твердих частинок, оксид вуглецю, та діоксид та інші сполуки сірки.

Вплив викидів в атмосферне повітря Чернівецької області підприємствами сусідніх держав Румунії та Молдови мінімальний у зв’язку з відсутністю підприємств у прикордонній зоні зазначених країн, які могли б здійснювати значний вплив на стан атмосферного повітря області. Цьому також сприяє переважання на території області рози північно-західних вітрів.

Вплив транскордонного перенесення  шкідливих речовин із країн центральної Європи на стан атмосферного повітря регіону на даний час реально оцінити неможливо через відсутність мережі постів контролю на території області.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Начальник управління

Зразок запиту про виділення коштів з обласного фонду ОНПС

Відеогалерея


Календар новин

« червня 2020 »
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Лічильник гостей

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні3048
mod_vvisit_counterВчора10494
mod_vvisit_counterЦей тиждень3048
mod_vvisit_counterОстанній тиждень55433
mod_vvisit_counterЦього місяця48686
mod_vvisit_counterОстаній місяць309817
mod_vvisit_counterВсі дні9398237

Веб представництва