• Реєстрація
Сортировать по дате: Вівторок, 05 січня 2021

Рослини, про існування яких раніше було відомо лише в окремих регіонах та областях України, вже не один рік науковці спостерігають і в інших куточках країни. Занесена флора адаптується, дичавіє і починає витісняти звичайні для регіонів рослини. Майбутні наслідки цього процесу наразі спрогнозувати складно.

На початку листопада з’явилася новина про те, що у річці Тетерів під Житомиром науковці виявили тропічну ряску, яка досі не зустрічалася на території України. тепер науковці акцентують увагу на пухирнику південному.

У всій Європі рослина вважається занесеним видом, а її батьківщина – Австралія та Південно-Східна Азія. Досі незрозуміло, яким чином пухирник південний опинився у Європі. Швидше за все, рослина потрапила сюди з перелітними водоплавними птахами.

«Протягом 2014 року я виявив його 5-6 знаходжень під Житомиром у Барашівському глиняному кар’єрі, в Богунському гранітному кар’єрі, у Коростишівському районі, в озерах під самим Коростишевом, у Лугинах. Упродовж усіх наступних років кількість цих локалітетів збільшувалася.

Пухирник південний – це підводна хижа рослина, яка завжди цвіте над водою», – розповів кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України» Олександр Орлов.

«На нашу думку, цей вид витісняє наш аборигенний, місцевий пухирник звичайний, тому що у них практично збігаються екологічні вимоги, але в пухирника південного екологічна амплітуда ширша і він має можливість маневру», – наголошує науковець.

Після пожеж у Чорнобильському радіаційно-екологічному заповіднику розростається північноамериканський «бур’ян пожеж» – еректитес нечуйвітровий, який бурхливо поширюється на теренах Полісся, особливо Західного та Житомирського.

Він любить згарища і дуже швидко розвивається на мінералізованих пожежею залишках. Одна його рослина дає від 200 тисяч до 2,5 млн насінин. «Бур’ян пожеж» може затримувати лісовідновлення, адже виростає до 2 метрів у висоту і створює суцільні зарості.

 

Джерело:SEEDS.org.ua за інформацією ukrinform

З папугами жако вчені вирішили провести складний експеримент: пернатих привчали міняти «гроші» (металеві кільця) на корм. Жако швидко зрозуміли суть експерименту, і коли бачили, що сусідові нічим платити за корм, ділилися з ним грошима. Коли в експеримент ввели гроші двох типів – одними папуга міг платити тільки за себе, а іншими «грошима» міг користуватися і його незаможний сусід – то папуга вибирав ті гроші, які могли бути корисні і його сусідові.

Нарешті, найцікавішим сталося те, коли у папугових «грошей» почали міняти номінал – тобто два папуги за одні і ті ж кільця отримували різну кількість їжі. Той папуга, який давав гроші іншому, бачив, що його бідний сусід з якоїсь невідомої причини отримує за такі ж металеві кільця-гроші більше корму. Однак така несправедливість ніяк не турбувала багатого папугу – вони продовжував давати кільця сусідові, який не міг отримати їх сам. Аналогічний досвід вчені провели не тільки з жако, але і з гірськими ара, і гірські ара теж виявилися байдужими до того, що хтось отримує їжі більше за них.

Якщо поставити аналогічний експеримент з шимпанзе, вони будуть очевидним чином протестувати проти того, що хтось незрозуміло за що отримав більше, ніж вони. Втім, комусь у цій ситуації шимпанзе можуть здатися більш розумними, а папуги – ні.

Джерело: Урядовий курє’р

Дослідники з Університету Іллінойсу (США) з'ясували, що кліматична криза з часом викличе майже повсюдне зниження вологості у міських регіонах світу. Водночас збільшення міської рослинності може пом'якшити вплив підвищення температури.

Дослідження опублікували в журналі Nature Climate Change.

Вчені кажуть, що половина населення світу проживає в міських районах, але на міста припадає лише близько 3% світової поверхні суші. Науковці з'ясували, що міський і сільський клімат багато в чому різниться, оскільки річ не лише в температурі, а ще й у вологості.

Модель дослідників передбачає, що зелена інфраструктура стане гарною інвестицією майже для всіх міст: дерева і рослинність допомагають знизити температуру, викидаючи воду в атмосферу, яка охолоджує повітря.

Раніше вважалося, що це має обмежений ефект у місцях, які вже є вологими, але нова модель передбачає, що повітря в більшості прибережних міст стане сухішим у наступному столітті.

Джерело: Hromadske.ua

 

Начальник управління

Зразок запиту про виділення коштів з обласного фонду ОНПС

Відеогалерея


Календар новин

« січня 2021 »
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Лічильник гостей

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні5368
mod_vvisit_counterВчора9408
mod_vvisit_counterЦей тиждень20035
mod_vvisit_counterОстанній тиждень43403
mod_vvisit_counterЦього місяця54724
mod_vvisit_counterОстаній місяць242788
mod_vvisit_counterВсі дні11690477

Веб представництва